Make your own free website on Tripod.com

GIOVANNI BENELLI
ELECTED BY THE IMPOSTER
POPE PAUL VI

GIOVANNI BENELLI

(1921-1982)

Giovanni Benelli was born May 12, 1921
in Poggiole di Vernio, diocese of Pistoia, Italy.

Education:
  • Seminary of Pistoia, Pistoia;
  • Pontifical Gregorian University, Rome;
  • Pontifical ecclesiastical Academy, Rome.

    Priesthood:

  • Ordained, October 31, 1943, Rome.
  • Pastoral work in diocese of Rome, 1943-1950.
  • Further studies, Rome, 1943-1947.

  • Attached to Vatican secretariat of State, private secretary to Giovanni Battista Montini, substitute of secretariat of State, August 1, 1947.
  • Privy chamberlain supernumerary, July 16, 1950.
  • Secretary on nunciature In Ireland, 1950-1953.
  • Secretary of nunciature in France, 1953-1960.
  • Auditor of nunciature in Brazil, 1960-1962.
  • Domestic prelate, August 1, 1961.
  • Counselor of nunciature in Spain, 1962-1965.
  • Permanent observer of Holy See before UNESCO, Paris, May 11, 1965 - June 11, 1966.

    Episcopate:


  • Elected titular archbishop of Tusuro and appointed pro-nuncio in Senegal and apostolic delegate in Western Africa, June 11, 1966.
  • Consecrated, September 11, 1966 Rome by Cardinal Amleto Giovanni Cicognani.
  • Bishop of title of suburnicarian see of Frascati and secretary of State. Substitute of secretariat of State and secretary of Cipher, June 29. 1967.
  • Transferred to metropolitian see of Florence, June 3, 1977.

    Cardinalate:


  • Created cardinal priest in the consistory June 27, 1977;
  • received the red Biretta and the title S. Prisca, June 27, 1977.
  • Attended IV ordinary Assembly of World Synod of Bishops, Vatican City, September 30-October 29, 1977.
  • Participated in the conclave of August 25-26, 1978.
  • Participated in the conclave October 14-16, 1978.
  • Attended I Plenary Assembly of Sacred College of Cardinals, Vatican City, November 5-9, 1979;
  • V Ordinary Assembly of World Synod of Bishops, Vatican City, September 26-October 25, 1980.

    Giovanni Benelli died October 26, 1982 in Florence.
    He was buried at metropolitan cathedral basilica S. Maria del Fiore
    also located in Florence.

    Reference:

  • Bibliography. II Cardinale Giovanni Benelli. Giovanni Battista re, et al. Roma: Edizioni Studium, 1992. (Coscienza studi, 22);
  • In memoriam di S.Em. II Cardinale Giovanni Benelli, arcivescovo di Firenze. Florence: Curia Arcivescovile, 1982.

  •  

    Web Pages by: Gerlach Family Software Copyright 2005