Make your own free website on Tripod.com

IMPOSTER CARDINALS
HUME, LEKIA, LORSCHEIDER, NSUBUGA, PICACHY

Hume

HUME, GEORGE BASIL, O.S.B.

born March 2, 1923, Newcastle-upon-Tyne, England;
began monastic studies at Benedictine Abbey of St. Laurence at Ampleforth, 1941;
made solemn perpetual vows as Benedictine, 1945;
ordained priest July 23, 1950;
abbot of Ampleforth, 1963-76;
ordained archbishop of Westminster, March 25, 1976;
cardinal May 24, 1976;
titular church, St. Silvestro (in Capite);
Archbishop of Westminster.

Religious and Secular Institutes (congregation)
Christian Unity (secretariat);
Health Care Workers (commission).

Lekai

LEKAI, LASZLO

born March 12, 1910, Zalalovo,
diocese of Veszprem, Hungary;
attended Seminary of Veszprem, Veszprem;
Pontifical Gregorian University, Rome;
ordained September 28, 1934;
faculty member,
Seminary of Veszprem
and pastoral work in diocese of Veszprem, 1934-44;
episcopal counselor, 1943;
secretary to Joszef Mindszenty, bishop of Veszprem, 1944;
in a Nazi prison, November 1944-February 1945;
Privy chamberlain supernumerary, January 22, 1946;
January 14, 1959;
pastoral work in diocese of Veszprem, 1946-1972;
diocesan synodal examiner, 1963-1972;
titular bishop of Giro di Tarasio
and appointed apostolic adminstrator,
ad nitum Sanctae Sedis,
of Veszprem February 8, 1972;
consecrated, March 16, 1972, by Jozsef Iijas,
archbishop of Kalocsa;
apostolic adminstrator, ad nutum Sanctae Sedis,
of Esztergom, February 5, 1974;
attended III Ordinary Assembly of World Synod of Bishops,
Vatican City, Seeptember 27-October 26, 1974;
promoted to metropolitan and primatial see
of Esztergom, February 12, 1976;
cardinal , May 24, 1976;
received the red biretta
and the title of S. Teresa al Corso d’Italia,
May 24, 1976;
attended IV Ordinary Assembly of World Synod of Bishops,
Vatican City, September 30- October 29, 1977;
participated in the conclave of August 25-26, 1978;
participated in the conclave of October 14-16, 1978;
attended I Plenary Assembly of Sacred College of Cardinals, Vatican City, November 5-9, 1979;
V Ordinary Assembly of World Synod of Bishops, Vatican City, September 26-October 25, 1980;
II Extraordinary Assembly of World Synod of Bishops, Vatican City, November 24-December 8, 1985.

Lorscheider

LORSCHEIDER, ALOISIO, O.F.M.

born October 8, 1924, Picada Geraldo, Brazil;
received in Franciscan Order, February 1, 1942;
ordained priest august 22, 1948;
professor of theology at the Antonianum, Rome, and director of Franciscan international house of studies;
ordained bishop of Santo Angelo, Brazil, May 20, 1962;
archbishop of Fortaleza, March 26, 1973;
president of CELAM, 1975-79;
cardinal May 24, 1976;
titular church, S. Pietro (in Montorio).
Archbishop of Fortaleza.

Curial membership: Religious and Secular Institutes (congregation);
Non-Christians, Non-Believers (secretariats).

Nsubuga

NSUBUGA, EMMANUEL KIWANUKA

born November 5, 1914, Kisule, Uganda;
ordained priest December 15, 1946;
ordained bishop of Kampala, October 30, 1966;
cardinal May 24, 1976;
titular church, S. Maria Nuova.
Archbishop of Kampala.

Curial memebership:
Evangelization of Peoples (congregation).

Picachy

PICACHY, LAWRENCE TREVOR

born August 7, 1916, Lebong, India;
ordained priest November 21, 1947;
dean, 1950-54,
and then rector, 1954-60,
of St. Francis Xavier University College, Calcutta;
ordained bishop of Jamshedpur, September 9, 1962;
archbishop of Calcutta, May 29,1969 (resigned 1986);
cardinal May 24, 1976;
titular church, sacred Heart of Mary.
Archbishop emeritus of Calcutta.

Curial membership:
Divine Worship (congregation).

 

Web Pages by: Gerlach Family Software Copyright 2005